Badanie jakości wody pitnej jest kluczowe dla naszego zdrowia i bezpieczeństwa. W artykule “Badanie wody, jak często warto to robić?” przyjrzymy się temu, dlaczego regularne badania wody są istotne, jak pobierać próbki wody do analizy, co badamy w laboratorium i jak często powinniśmy wykonywać te badania.

1. Dlaczego warto badać wodę do spożycia?

Woda pitna pochodząca z własnej studni lub wodociągu może być zanieczyszczona mikroorganizmami, substancjami chemicznymi lub innymi niebezpiecznymi czynnikami. Regularne badania pozwalają nam monitorować jakość wody i unikać potencjalnych zagrożeń dla zdrowia.

2. Pobieranie próbek wody

  • Skąd pobrać wodę? Najlepiej pobrać próbkę z kranu, który jest najczęściej używany, np. w kuchni.
  • Jak pobierać próbki? Środek dezynfekcyjny dołączony do zestawu powinien być użyty do spryskania wylotu kranu przed pobraniem wody.
  • Jak przechowywać próbki? Próbki powinny być zabezpieczone przed rozlaniem w transporcie i przechowywane w temperaturze niższej od temperatury pobranej wody.

3. Co badamy w laboratorium?

  • Badanie fizykochemiczne: Oceniamy parametry fizyczne i chemiczne wody, takie jak zapach, barwa, odczyn pH, przewodność, azotany, żelazo, mangan.
  • Badanie mikrobiologiczne: Wykrywamy obecność bakterii, np. coli, Escherichia coli i enterokoków kałowych.

4. Jak często należy badać wodę?

  • Woda z ujęć powierzchniowych i głębinowych: Co najmniej dwa razy w roku w ramach monitoringu kontrolnego i raz na dwa lata w ramach monitoringu przeglądowego.
  • Studnie prywatne: Zaraz po wykonaniu ujęcia, a następnie przynajmniej raz w roku.

Pamiętajmy, że regularne badania wody to inwestycja w nasze zdrowie i bezpieczeństwo. Bezpieczna woda to podstawa dobrego samopoczucia!  Badnie wody możemy zlecić profesjonalnym formom, które posuadają certyfikat w pobieraniu próbek wody i prześlą je do laboratorium.